Проектът „Taekwon-Do for the RIGHTS“
Проектът „Таекуон-До за правата“ – 101133552 , (RIGHTS), беше трансформираща инициатива, съфинансирана от програмата „Еразъм+“, с цел популяризиране на уважението, включването и социалната отговорност чрез изкуството и ценностите на Таекуон-До. Той бе проведен в рамките на една година и завърши с изключителен международен турнир в София, България. Проектът обедини 350 участници от 10 европейски държави: Белгия, България, Унгария, Словения, Гърция, Румъния, Полша, Латвия, Словакия и Сърбия.
Началото: Семинари и социална ангажираност
Проектът започна със семинари във всяка от участващите държави, където младежи практикуващи Таекуон-До се срещнаха с представители на правоохранителните органи, като полицаи и пожарникари. Тези семинари насърчиха сътрудничеството и взаимното разбирателство, като отборите избраха конкретни социални или екологични каузи, върху които да работят. Проектите варираха от почистване на околната среда до социални инициативи, укрепвайки връзката на спортистите с техните общности и демонстрирайки положителното влияние на ценностите на Таекуон-До извън спортната зала.
Чрез тези усилия участниците развиха по-дълбоко разбиране за обществените предизвикателства и как работата в екип, дисциплината и лидерството – основни принципи на Таекуон-До – могат да допринесат за значима социална промяна.
Основното събитие в България
Ден 1: Четвъртък, 17 октомври 2024 г.
Делегациите пристигнаха в София и започнаха своето пътуване с посещение в Музея на Министерството на вътрешните работи, където разгледаха историята и героизма на полицейските и пожарникарските служби. Това посещение предостави ценни познания за отдадеността и смелостта на тези, които служат в правоохранителните и аварийните структури.
По-късно през деня участниците се впуснаха в обиколка на историческия център на София, където се възхитиха на богатата културна история и архитектурните забележителности на града. Тази културна наслада засили връзките между делегациите и подготви сцената за уикенд изпълнен с приятелство и междукултурен диалог.
Ден 2: Петък, 18 октомври 2024 г.
Вторият ден от събитието отведе спортистите и техните лидери в Полицейската академия в София, където те имаха възможността да разгледат базата на академията и да наблюдават демонстрации на полицейски техники. Тези сесии илюстрираха връзката между дисциплината в бойните изкуства и строгата подготовка на полицаите.
Междувременно лидерите на делегациите участваха в Кръгла маса на тема: „Изграждане на мостове чрез спорт: Укрепване на сътрудничеството между младите активни спортисти и правоохранителните органи за силни местни общности“, където споделяха идеи и представяха свои инициативи в рамките на проекта RIGHTS. Този обмен на идеи подчерта универсалните ценности на Таекуон-До и неговия потенциал като инструмент за положително обществено въздействие.
Денят включваше и впечатляваща демонстрация в тренировъчния център на пожарникарите, където беше показана тяхната прецизност и отдаденост в спасителните операции.
Следобедът завърши с Парад на Таекуон-До в парк ‚Алжир‘. Атлетите показаха своите умения чрез синхронизирани демонстрации на техники, кулминиращи в мащабно изпълнение на формата Чон-Джи, водено от Гранд майстор Йедут. Парадът олицетвори духа на единство и дисциплина, вдъхновявайки всички присъстващи.
Ден 3: Събота, 19 октомври 2024 г.
Официалният турнир започна с грандиозна церемония в зала „Асикс Арена“ в София, в присъствието на уважавани гости, включително майстор Леонардо Орос Дуек (президент на Европейската федерация по Таекуон-До), сабум Козмин Опреску (член на борда на Международната Таекуон-До Федерация - ITF и президент на Румънската федерация по Таекуон-До) и г-жа Евгения Немска (представител на Националното сдружение на общините в България).
Церемонията включваше впечатляващи демонстрации, като техники за полицейска самозащита и изпълнения на сертифицирани спасителни кучета, които демонстрираха своите умения за търсене и спасяване. Българската култура бе представена чрез традиционни танци и изпълнение на националния химн, задавайки позитивен тон за състезанието.
Турнирът събра атлети на възраст 12–14 и 15–17 години, които се състезаваха в девет дисциплини, включително спаринг, форми, специални техники и тест за сила. Смесените отборни състезания, особено във възрастовата група 15–17 години, демонстрираха изключителна работа в екип и умения. Денят приключи с ентусиазъм и очакване за финалите.
Ден 4: Неделя, 20 октомври 2024 г.
В неделя, 20 октомври 2024 г., участниците присъстваха на състезанието „Млади приятели на полицията“, в което се включиха 50 деца практикуващи Таекуон-До на възраст от 3 до 8 години от Централен полицейски таекуон-до клуб. С помощта на усъвършенствани електронни сензори за измерване на скоростта и силата, децата впечатлиха публиката със своите умения.
Всички те бяха наградени със златни медали като жест на насърчение, изпълвайки залата с радост и гордост.
Събитието завърши с церемония по награждаване, която почете не само спортните успехи, но и основните ценности на проекта: единство, уважение и включване. Всеки участник получи медал, а всяка държава беше наградена с трофей в знак на признание за приноса й. Специални трофеи бяха връчени за „Най-добър състезател“ от мъжки и женски пол във всяка възрастова група.
Ключови акценти на проекта RIGHTS
Проектът RIGHTS служи като пример за това как спортът може да бъде мощен инструмент за социална промяна, изграждайки мостове между култури, поколения и обществени институции.
Наследството на проекта
„Таекуон-До за правата“ успешно съчета спортни постижения, културно обогатяване и социална отговорност. Участниците напуснаха София с медали, спомени и ново вдъхновение да продължат да въплъщават ценностите на Таекуон-До в своите общности. Иновативният подход на проекта към комбинирането на спорта със социалната ангажираност създаде стандарт за бъдещи инициативи, оставяйки наследство от включване, уважение и стремеж към съвършенство.