ДО:
КМЕТА НА РАЙОН ЗАПАДЕН
Г-ЖА ТОНИ СТОЙЧЕВА
ПРЕДСЕДАТЕЛЯ НА КК КУРБЕЛ
Г-Н ГЕОРГИ ГЕОРГИЕВ
КОЛОЕЗДАЧНАТА ОБЩНОСТ НА ГРАД ПЛОВДИВ
Отворено писмо
Относно: Историята и бъдещето модернизиране на “Велопарк Пловдив”
Сдружение с нестопанска цел Велоклуб “Крива Спица” е един от първите клубове по планинско колоездене в България. Неформално създаден в гр. Пловдив през 2004-та година и официално учреден като сдружение с нестопанска цел в обществена полза през 2008-ма, към днешна дата клубът има зад гърба си 20 години опит и традиция в областта на планинското колоездене и планинския велотуризъм. Клубът е организирал множество велосипедни събития през годините, както с локален, така и с национален мащаб, както в планинска, така и в градска среда. Редом с това Велоклуб “Крива Спица” участва в разговори и консултативни съвети и работи с редица организации и институции от регионално и национално значение по въпроси, касаещи практикуването на планинско колоездене и планински велотуризъм – от Министерство на земеделието и храните до редица държавни горски стопанства. Към 2024-та година клубът има над 70 активни членове и над 5000 последователи в социалните мрежи и представлява и се грижи за интересите на значителна част от колоездачното общество не само в Пловдив, но и в страната.
През 2011 г. клубът изгради за своя сметка и изцяло с доброволен труд от своите членове спортно съоръжение за планинско колоездене в градска паркова среда – “Велопарк Пловдив”. След завършването си съоръжението беше дарено безвъзмездно на общината. Проектът бе осъществен по силата на Решение №378 на ОбС, взето с протокол 26/23.09.2010 г. и Споразумение за Сътрудничество №РЗ-А-24 от 14.10.2010 г. между Район “Западен” и Велоклуб “Крива Спица”. Съоръжението се намира в парк “Отдих и култура” в непосредствена близост до “Розариума” и “Братската Могила” и се радва на голяма популярност сред колоездачи от всички възрасти. Превърна се в едно от най-посещаваните места в парк “Отдих и култура” и всяка вечер над 30 деца, младежи и родители подобряват велосипедните си умения там.
От изграждането му до днес, в продължение на всички 13 години Велоклуб “Крива Спица” поддържа Велопарка, ремонтира съоръженията в него и се грижи за неговата чистота и безопасност. Всичко това се върши с изцяло доброволен труд и със собствени средства. Дори след изтичането на цитираното по-горе споразумение с Общината работата продължи. За посочения период Велоклуб “Крива Спица” е инвестирал над 17,000 лв собствени средства и над 12,000 човекочаса в поддръжката на Велопарка.
Въпреки вложените средства и усилия Велопаркът днес вече се нуждае от основен ремонт. Във връзка с това от края на 2022 г. Велоклуб “Крива Спица” в партньорство със световно признат лидер в областта на проектирането и изграждането на подобни съоръжения разработва проект за модернизиране на парка.
Проектът включва цялостно преработване на всички велосипедни съоръжения по съвременни световни стандарти: изработка по нова технология и запечатване с дълготрайно асфалтово покритие с цел повишена устойчивост и по-ниска необходимост от поддръжка; разширяване на групата ползватели на съоръженията, правейки ги достъпни за тротинетки, ролери и скейтборд. Предвижда се и осветление за нощно каране, както и обособяването на специална зона за най-малките колоездачи. Ведно с това, за да се гарантира добра интеграция с останалата част на парк “Отдих и Култура”, в проекта е заложено и възстановяване и облагородяване на околните паркови алеи и прилежащото им осветление, парково озеленяване и поставяне на паркова мебел (пейки и кошове за отпадъци).
Партньорът на Велоклуба в този проект е единствената организация в света, чиито съоръжения са сертифицирани от Международния колоездачен съюз (UCI) за провеждане на международни състезания в дисциплината “pump track”. В този си вид проектът предвижда град Пловдив да се сдобие с най-модерното и най-мащабно съоръжение за планинско колоездене в градска среда не само в България, но и на Балканския полуостров.
В момента проектът е на ниво завършен функционален архитектурен план, изработен върху актуално геодезично заснемане. На базата на този план е изработена и количествено-стойностна сметка. В този вид проектът е представен пред г-н Костадин Димитров – кмет на гр. Пловдив, и г-жа Стойчева в началото на 2024 година за преглед и потенциално заделяне на средства от общински бюджет през 2025-та година.