Витоша 100 - колоездачна и бегова 100 км. обиколка на Витоша

Витоша 100 - колоездачна и бегова 100 км. обиколка на Витошаминало събитие

Събота, 18 юни 2022     около планината Витоша

Лека атлетика |  Колоездене     Аматьори    Сподели: Facebook | LinkedIn

Това лято предстои 39-ото издание на едно от емблематичните и най-многобройни като участници състезания в България – 100-километровата Обиколка на Витоша, супермаратон и колоездене по трасе около планината . Събитието, известно още като „Витоша 100“ е част от инициатива „София – европейска столица на спорта“ и благодарение апостолската работа на екипа на Анна Пенчева отново ще събере няколко хиляди столичани и гости на столицата, желаещи да отправят ново предизвикателство към самите себе си. Тази година Обиколката на Витоша ще се състои на 18-19 юни. Традицията се запазва - стартът и финалът са на паркинга пред базата на БФС до Резиденция Бояна. Тръгва се по бул. “България” по посока на кв. “Бояна”, после се продължава по пътя за м. “Златни мостове” и след това се следва подробно описания в сайта http://vitosha100km.bg маршрут, оттам може да се свали и специалният файл с GPS следата. Стартът на супер изпитанието за колоездачи е в събота, на 18 юни в 06:00 ч. сутринта, а стартът на супер маратона за скороходци е също в събота, но в 23:59 ч. Очакваните часове за финиширане са приблизително следните: за колоездачите - мъже минути преди 10.00 ч. и жени минути преди 11.00 ч. в събота, за скороходците – мъже около 8.00 ч. и за жени около 9.00 ч. в неделя. Официалните награждавания са в събота и в неделя от 16 ч. в зоната на старт/финала. През 2019 г. станахме свидетели на историческо постижение. За първи път планината Витоша бе обиколена за по-малко от 4 часа с велосипед. Уникалният рекорд бе записан срещу името на Александър Алексиев, който финишира за 3.55:44 ч. Наред с това представителят на клуб „Велораптър“ защити титлата си от 2018 г. като подобри с близо четвърт час собствения си рекорд на трасето. Това бе трета победа на Александър (известен още като Машината) при трите му участия досега, а преди два дни той „загря“ с титла в 21-километровото планинско колоездене на организирания от „София – евростолица на спорта“ Витоша летен фест. Още по-невероятен и стойностен тогава бе рекордът на Кристиян Кирилов. Миналото лято той грабна победата при дуатлонистите, които в рамките уикенда първо изминават 100-те километра с велосипед и после пробяга същото разстояние. 26-годишният супермен финишира с общо време 14.26:26 ч. за да подобри с уникалните 54 минути собствения си рекорд на трасето (15:32,44 ч.). Значението на това постижение се засилва от факта, че Кристиян обиколи два пъти Витоша за едно денонощие и три часа. Резултатът му с велосипеда е 5.04:12 ч. (4-ти след първото изпитание), а на бягане даде 9.22:15 ч. – девето време сред всички финиширали. През 2021 г. Христо Цветков спечели с рекорд 38-ата Обиколка на Витоша при бегачите и веднага след финала предложи брак на приятелката си. Победителят измина 100-те километра за 8.07:23 ч. и така подобри досегашното най-добро постижение с почти 5 минути. Цветков бе шампион по същото трасе и две години преди това. Още много информация ще намерите в сайта на Витоша100 на следния линк: http://vitosha100km.bg/ За всякакви въпроси и информация се обръщайте към: obikolkanavitosha100km@gmail.com

Начало: 18-06-2022 от 06:00 ч.

Край: 19-06-2022 до 16:00 ч.

Публикувал: София - европейска столица на спорта

Място на провеждане: около планината Витоша